Co jsou imunomodulátory?

Atopický ekzém
15.3.2018
Chronická žilní nedostatečnost
15.3.2018
Zobrazit vše

Co jsou imunomodulátory?

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy.

Imunomodulátory jsou léky, které snižují spotřebu kortikosteroidů při léčbě atopického ekzému. (atopický ekzém viz článek Atopický ekzém). V dnešní době jsou k dispozici 2 produkty Takrolimus  (Protopic) a Pimecrolimus (PIM). Tacrolimus je makrolidový laktonizolovaný z plísně Streptomyces tsukubaensis. Je užíván k léčbě středně těžké až těžké atopické dermatitidy.  K léčbě se užívá ve formě masti v koncentraci 0,03% pro děti a 0,1% pro pacienty od 16 let.

Pimecrolimus (Elidel) je indikován u mírné a středně těžké formy atopické dermatitidy. Používá se 2x denně na postižená místa AD, je indikován od 2 let věku dítěte. Krátkodobá léčba se ukončí, pokud léze zcela vymizela. K udržovací terapii se používá při časté exacerbaci projevů t. j. 4x ročně nebo více. Imunomodulátory je vhodné aplikovat na lehkou nebo střední formu ekzému, nejlépe v kombinaci s KS při zhoršení. Mají protizánětlivé účinky a výrazný protisvědivý efekt. Nejčastějším nežádoucím účinkem bývá  pocit pálení kůže po aplikaci v místě působení léku, ale tento pocit během několika dnů mizí. Pokud je intenzita pálení silná, je možné první dny lék namíchat s běžným promazávadlem.

Nebyl prokázán negativní vliv na vývoj imunitního systému nebo rychlost růstu. Podávání  tacrolimu a pimecrolimu  není spojeno s vedlejšími účinky kortikosteroidů. Léčba imunomodulátory se nemá kombinovat s fototerapií. Lék by neměl být aplikován na kůži ihned po koupeli, ale nejméně 30 minut po osušení kůže. Pokud je kůže vlhká je vyšší riziko pálení kůže. Kombinovaná terapie s kortikosteroidy působí na více místech patogenetického řetězce, to vede k rychlejšímu ústupu potíží a ke zlepšení kožních projevů. Díky tomuto působení je snížena spotřeba kortikosteroidů a tím i riziko nežádoucích reakcí. V kombinované terapii se léčba zahajuje dle stavu.  Kortikosteroidy se aplikují 1xdenně a imunomodulátory také, při zlepšení kožního nálezu je možné vysazení KS a pokračování v monoterapii imunomodulátory 2xd, při další regresi projevů stačí aplikace 1xd. S vyhojením projevů je možné přejít na intervalovou terapii.

Monoterapie imunomodulátory není doporučena na silně zhoršený ekzém k nedostatečnému efektu a tyto léky nesmí být aplikovány na infikovaná místa, stejně tak i KS.

Používání KS je bezpečné, pokud jsou dodržována pravidla jejich aplikace. Působí protisvědivě a mají protizánětlivé účinky. Zklidňují projevy ekzému, ale neodstraňují příčinu. Léčba by měla být intervalová. Je doporučována aplikace 1-2 x denně jen na místa postižená (aplikace za ½ hodiny po promaštění, na noc), doba léčby je individuální. Při infikování ložisek, nejčastěji stafylokoky a streptokoky je vhodná aplikace antibiotických krémů v kombinaci s kortikoidy (např. Fucidin H, Fucicort, Belogent). Tyto krémy se aplikují 2 x denně, nejméně po dobu 5 dnů, při zlepšení projevů je možné přejít na lokální antibiotickou léčbu (např. Fucidin, Framykoin, Bactroban). Celkově se užívají nejčastěji antihistaminika. Homeopatická léčba je metoda alternativní medicíny. Jsou používány zředěné přírodní látky. Podávaný přípravek neobsahuje prokazatelné množství účinné látky a účinek není vědecky prokázán.

Objednání online